1-04-2021-KOT FILEMON

CZWARTEK 01.04.2021r.

  1. Zabawa „Co się zmieniło, co zniknęło?”. R. przygotowuje dużą ilustrację stołu, na którym układa sylwety potraw i dekoracji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dziecko dokładnie przygląda się świątecznemu stołowi, a następnie zamyka oczy. W tym czasie R. zmienia ustawienie 1 lub 2 przedmiotów lub je chowa (np. babkę wielkanocną i bazie). Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co się zmieniło lub co zniknęło.

(Można wykorzystać zabawki). Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej. 

  • Rodzaj zajęć: zabawy dydaktyczne.

Temat: Wielkanocne zwyczaje.

Cele: − utrwalenie wiadomości na temat Świąt Wielkanocnych − wzbogacenie czynnego słownictwa dzieci − zachęcanie dziecka do wypowiadania się na dany temat na podstawie własnych wiadomości

i obserwacji.

Przebieg zajęć:

  • Utrwalenie nazwy aktualnej pory roku i miesiąca.
  • Zagadki obrazkowe „Wielkanoc”. R. powoli odsłania obrazki przedstawiające wielkanocne symbole. Zadaniem dziecka jest jak najszybciej odgadnąć, co jest na obrazku.
  • Zabawa „Wielkanocny koszyczek”. Dziecko wypowiada się na temat tego, co wkładamy do wielkanocnej święconki. Następnie wybiera odpowiednie ilustracje spośród obrazków przedstawiających symbole wielkanocne i bożonarodzeniowe, a potem wkład je do wiklinowego koszyczka.
  • Zabawa „Pisanki”. Dziecko smaruje klejem jajka ugotowane na twardo i obtacza je w kaszy mannie. Pozostawia do wyschnięcia. Poznanie techniki zdobienia jaj.
  • Malowanie jajek obtoczonych w kaszy mannie. Rozwijanie pomysłowości, doskonalenie techniki malowania z wykorzystaniem pędzli różnej grubości.
  • Zabawa „Skojarzenia”. Dziecko mówi wyrazy związane z aktualną porą roku, np.: święta, koszyczek, deszcz, mazurek. Rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.