Nowinki 2018-2019

*************************************************************************************************

NOWINKI 2018-2019

„FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLAKÓW”

7 maja 2019r. odbyły się eliminacje do XXIV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków. Festiwal miał na celu popularyzację piosenki przedszkolnej, prezentację umiejętności artystycznych przedszkolaków oraz promocję młodych wykonawców. Nasze przedszkole reprezentowały: Zuzanna Drzymała, Anna Gotowała i Magdalena Urbaniak z grupy „Wróbelka Elemelka”. Gratulujemy wspaniałych występów!

„Dzień Ziemi”

25 kwietnia 2019r.z okazji Dnia Ziemi przedszkolacy wzięli udział w zajęciach na temat ekologii i segregowania odpadów. Następnie najstarsze dzieci sprzątały teren wokół przedszkola.  Wszyscy  bardzo zaangażowali się w akcję i dokładnie wykonali swoje zadanie. Przedszkolacy udowodnili, że  potrafią szanować przyrodę i o nią dbać.

„WIELKANOC” W PRZEDSZKOLU

5 kwietnia 2019r. odbyło się w naszym przedszkolu Śniadanie Wielkanocne. Przedszkolacy przy pięknie udekorowanych stołach spożywali świąteczne potrawy oraz składali sobie życzenia. Dzieci poznawały tradycje wielkanocne oraz brały udział w  zabawach ruchowych. Najwięcej radości dostarczyło dzieciom poszukiwanie prezentów od wielkanocnego zajączka.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2019r. uroczyście powitaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieci ubrane na zielono oglądały inscenizację pt. „Jak to z przyjściem wiosny było?” w wykonaniu  grupy „Wróbelka Elemelka” i personelu przedszkola. Następnie wszyscy wyruszyli w „Wiosennym korowodzie”, by wręczyć mieszkańcom Koziegłów okolicznościowe laurki. Mieszkańcy byli wzruszeni wiosennymi niespodziankami i bardzo chwalili przedszkolaków.

„DRZWI OTWARTE”

26 lutego 2019r. odbyły się „Drzwi otwarte” dla rodziców i przyszłych przedszkolaków. Rodzice poznali organizację i zasady funkcjonowanie placówki. Dzieci miały okazję poczuć atmosferę zabaw i zajęć w przedszkolu.  Mamy nadzieję, że dzieciom podobało się w naszym przedszkolu i chętnie  wrócą już jako przedszkolaki w nowym roku szkolnym.

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

20 lutego 2019r. gościliśmy w przedszkolu naszych przyjaciół z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Owińsk oraz przedstawicieli władz lokalnych i służb ratowniczych. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym z okazji „Światowego Dnia Chorego”. Na scenie wystąpiły dzieci z grupy „Pszczółki Mai” prezentując przedstawienie „Mały Ratownik”. Był także czas wspólnych zabaw integracyjnych, które dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń. Goście wspaniale bawili się podczas pobytu w naszym przedszkolu, co wyrazili dokonując wpisów w kronice przedszkolnej.

BAL KARNAWAŁOWY

Jak każdego roku, zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Jest to dla  przedszkolaków dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 11 stycznia 2019r. przedszkolacy zaprezentowali się w strojach swoich ulubionych postaci z bajek i filmów. Były wróżki, królewny, rycerze, piraci … i wielu innych bohaterów bajek. Podczas balu w sali gimnastycznej dzieci bawiły się wraz z „Filharmonią Pomysłów” przy ulubionych przebojach oraz brały udział w konkursach i pamiątkowej sesji fotograficznej. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

JASEŁKA DLA SENIORÓW

Jednym z głównych kierunków pracy przedszkola jest współpraca ze środowiskiem lokalnym. 9 stycznia 2019r. odbyły się „Jasełka” dla członków „Klubu Seniora” przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Koziegłowach. Historię Bożego Narodzenia przedstawiły  dzieci z  grupy „Wróbelka Elemelka”. Młodzi aktorzy spisali się na medal, otrzymując ogromne brawa od licznie zgromadzonej publiczności. Goście wraz z całą  społecznością przedszkola śpiewali kolędy oraz składali sobie noworoczne życzenia.

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

20 grudnia 2018r. odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od obejrzenia Jasełek przygotowanych przez grupę „Wróbelka Elemelka”. Następnie przedszkolacy oczekiwali wizyty Gwiazdora, który pojawił się z wielkim workiem prezentów.  O 11.30 wszystkie grupy zasiadły do wigilijnego stołu, by spożyć tradycyjne wigilijne potrawy. Był czas na dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń i śpiewanie kolęd przy choince. Dzień minął w ciepłej i świątecznej atmosferze.

„MIKOŁAJKI”

6 grudnia 2018 roku przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj przeczytał dzieciom bajki oraz został zaproszony do wspólnej zabawy. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Do zobaczenia za rok!

„ANDRZEJKI”

„Andrzejki” to ludowa tradycja wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. 30 listopada na przedszkolaków czekały liczne czary i wróżby. Zajęcia andrzejkowe miały na celu kultywowanie tradycji i obrzędów. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.

„PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”

Pod koniec listopada odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” w grupie „Misia Uszatka”. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz tańczyły. Był to ich pierwszy występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Przedszkolacy byli bardzo dzielni za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po części artystycznej uroczystego pasowania dokonała Pani Dyrektor Jolanta Gabryelczyk. Witamy nowych przedszkolaków w naszym gronie i życzymy samych wspaniałych chwil w przedszkolu!

„ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Nasze przedszkole od wielu lat uczestniczy w obchodach tego miłego święta. 23 listopada 2018r. każdy przedszkolak przyszedł ze swoim ulubionym przyjacielem- misiem. Świętowały misie małe i duże, wyjątkowe dla każdego dziecka, a nawet będące pamiątką rodzinną. Dzień rozpoczął się od prezentowania swojego misia kolegom i koleżankom w grupie. Następnie przedszkolacy poznawali historię pluszowego misia oraz bohaterów literackich i filmowych. W ciągu całego dnia dzieci bawiły się przy misiowych piosenkach oraz wykonywały prace plastyczne różnymi technikami.

DIETETYK W PRZEDSZKOLU

20 listopada 2018. wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w zajęciach z dietetykiem. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pani dietetyk zachęcała do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu, picia dużej ilości wody, zjadania witamin w naturalnej postaci warzyw i owoców.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 7 listopada 2018r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola dzieci 6-letnie z gminy Czerwonak. Goście obejrzeli inscenizację „Jak Gapcio i Mądrala świętują Dzień Niepodległości?”, prezentację multimedialną „Polak mały” oraz wzięli udział w zabawach ruchowych. Z kolei 9.11. świętowały dzieci z naszego przedszkola. W galowych strojach obejrzeli inscenizację, utrwalali swoją wiedzę o Polsce przez udział w zabawach i konkursach. O godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni wzięli  udział w „Rekordzie dla Niepodległej” śpiewając 4 zwrotki „Hymnu Narodowego”. Wszyscy przedszkolacy zostali nagrodzeni patriotycznymi upominkami.

PRZEDSZKOLACY PAMIĘTAJĄ

W ostatnich dniach października wszystkie grupy przedszkolne udały się pod pomnik św. Jana Pawła II, aby zapalić znicze. Przedszkolacy w ciszy i zadumie oddali hołd zmarłym.

„ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK”

W dniach 15.10-18.10.18r. obchodziliśmy w przedszkolu „Światowy Dzień Mycia Rąk”. Święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Dla naszych przedszkolaków była to nie tylko nauka , ale i dobra zabawa. Były konkursy, wiersze, opowiadania i piosenki o czystości. W nagrodę za udział w akcji dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i niespodzianki.

ŚWIĘTO DRZEWA

     16 października 2018r. w ramach obchodów „Święta Drzewa” przedszkolacy spotkali się z leśniczym. Gość w ciekawy sposób przekazał dzieciom wiele cennych wiadomości na temat lasu oraz swojej pracy. Przedszkolacy wspólnie z leśniczym posadzili także sadzonki drzew w ogrodzie przedszkolnym.

STRAŻ GMINNA W PRZEDSZKOLU

     5 października 2018r. nasze przedszkole odwiedzili  funkcjonariusze Straży Gminnej. W czasie pogadanki dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w domu, na ulicy i na placu zabaw. Przedszkolacy z uwagą wysłuchali prelekcji oraz mieli możliwość zadawania pytań naszym Gościom.

FILHARMONIA POMYSŁÓW

2 października 2018r. spotkaliśmy się na kolejnym koncercie muzycznym  pt. ,,PLAC ARTYSTY SUZOFONISTY”. Dzieci poznały instrumenty: trąbkę, waltornię i suzafon. Poznały również smutnego słonia, który skarżył się na zbyt długą trąbę.  Ale jak to w bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze;)

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     21 września 2018r. odbył się w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz popularyzować wychowanie przedszkolne.  Przy wspaniałej pogodzie i muzyce spędzaliśmy czas na placu zabaw. Przedszkolacy brali udział w zabawach ruchowych oraz konkurencjach sportowych.  Dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

PRÓBNA EWAKUACJA

     20 września 2018r. odbyła się w naszym przedszkolu próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabycie właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa. Osoby nadzorujące ewakuację pochwaliły przedszkolaków za szybkie i sprawne opuszczenie budynku.

„FILHARMONIA POMYSŁÓW”

     4 września 2018r. po raz pierwszy w tym roku szkolnym spotkaliśmy się z „Filharmonią Pomysłów”. Artyści opowiadali o dyrygencie zaklętym w ramie starego obrazu, czarodziejskiej pałeczce i zapomnianym teatrze. Muzyczne przedstawienie edukacyjne pt. „Teatr Ziuty Batuty” dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń.

*************************************************************************************************

NOWINKI 2017-2018

FESTYN RODZINNY

8 czerwca 2018r. odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem: „Mama, Tata i Ja”. Impreza była świetną okazją do uczczenia Dnia Dziecka oraz Dnia Matki i Ojca. Przedszkolacy zaprezentowali program artystyczny, który nagrodzony został gromkimi brawami. Przy dopingu swoich rodziców  dzieci brały udział w licznych konkurencjach sportowych za co otrzymywały niespodzianki. Animatorzy z „Filharmonii Pomysłów” zachęcali zarówno dzieci, jak i ich rodziców do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Było również dużo innych atrakcji: malowanie twarzy, kawiarenka, kącik kronik przedszkolnych, wystawy oraz stoiska z rękodziełem. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu festynu.

WYCIECZKA

9 i 16 maja 2018r. przedszkolacy udali się na wycieczkę do parku edukacyjno-rozrywkowego Deli Park w Rosnówku. Czekało tam na nich mnóstwo atrakcji. Dzieci pobyt w Deli Parku rozpoczęły od zwiedzania mini zoo, parku miniatur, w którym znajdują się znane budowle świata. Podziwiali również gigantyczne owady oraz prehistoryczne zwierzęta. Największą radość sprawiły przedszkolakom „dmuchańce” – dmuchane zamki, statki, zjeżdżalnie, gdzie mogli spędzić czas na beztroskiej zabawie.

„KOROWÓD NIEPODLEGŁOŚCI”

26 kwietnia 2018r. odbył się „Korowód Niepodległości”. Uroczystość rozpoczęła się przed Centrum Kultury i Rekreacji w  Koziegłowach,  gdzie zgromadziły się dzieci z gminnych przedszkoli i szkół oraz przedstawiciele władz lokalnych. Wójt Gminy Czerwonak p.Jacek Sommerfeld rozmawiał z dziećmi na temat symboli narodowych i znaczenia patriotyzmu w życiu Polaków. Następnie wszyscy wyruszyli w biało-czerwonym korowodzie ulicami Koziegłów. Nasi przedszkolacy rozdawali mieszkańcom okolicznościowe biało-czerwone rozetki. Uroczystość  odbyła się  z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Przegląd Formacji Tanecznych”

22 kwietnia 2018r. odbył się II Przegląd Formacji Tanecznych Przedszkolaków w Owińskach. Celem przeglądu było rozwijanie wrażliwości muzycznej u dzieci w wieku przedszkolnym oraz integracja dzieci z różnych przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci  z gr. „Wróbelka Elemelka”. Przedszkolacy zatańczyli do utworu Michała Lorenc „Taniec Eleny” i zdobyli I miejsce wygrywając przegląd. Gratulujemy!

XVII Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków

11 kwietnia 2018r. już  siedemnasty raz odbył się w naszym przedszkolu Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków. W związku ze 100-leciem odzyskania Niepodległości konkurs odbył się pod hasłem: „Kto ty jesteś -Polak mały”. Tego dnia odwiedzili nas: Wójt Gminy Czerwonak p. Jacek Sommerfeld, Dyrektor SAPO p. Emilia Korzep, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Polityki Społecznej p.Ewa Banaszak. Zdolnościami recytatorskimi o tematyce patriotycznej pochwaliły się dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych gminy Czerwonak. Nasze przedszkole reprezentowała Zosia Sydoruk z grupy „Wróbelka Elemelka”.  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 „FILHARMONIA POMYSŁÓW”

10 kwietnia 2018r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Filharmonia Pomysłów”. Dzieci poznały kolejnego mieszkańca „Muzycznej Kamienicy” Dyla Smykosmyczkowskiego- stolarza ze smykałką do sowizdrzalstwa. Przedszkolacy rozwijali także wrażliwość muzyczną słuchając skrzypiec i kontrabasu.

   „FILHARMONIA POMYSŁÓW”

„STUK I PUKPUKPUKI” to tytuł kolejnego koncertu muzycznego z cyklu „Filharmonia Pomysłów”, który odbył się 13 marca 2018r. Szewc chodził bez butów, jak zwykle w czasie spotkania pojawił się Pan Kot, a Bębenek Benek oprowadził dzieci po świecie perkusji, szukając stopy dla…muzycznych butów! Jak zawsze było mnóstwo muzycznych wrażeń.

STRAŻ GMINNA W PRZEDSZKOLU

8 lutego 2018r. wszystkie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z funkcjonariuszami Straży Gminnej pt. „Bezpieczne ferie”. Tematem spotkania było przestawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Goście apelowali o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i lodzie.  Przestrzegali przedszkolaków przed zabawami w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku. Strażnicy omówili także zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców, jak również przestrzegali dzieci przed kontaktami z osobami nieznajomymi i zwierzętami. Spotkanie odbyło się w ramach przedszkolnego programu „Mały Ratownik”.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W styczniu 2018r. wszystkie grupy przedszkolne przygotowały występy artystyczne z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Dzieci zaprosiły swoje babcie i dziadków na przedszkolne uroczystości, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki oraz wspólne zabawy i tańce.

JASEŁKA DLA SENIORÓW

Jednym z głównych kierunków pracy naszego przedszkola jest współpraca ze środowiskiem lokalnym. 19 grudnia 2017r. odbyły się „Jasełka” dla Seniorów z Klubu Seniora „Karolinka”. Na scenie wystąpiły dzieci z  gr. „Zająca Poziomki”, które w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus oprawioną kolędami i pastorałkami. Przegląd kolęd w wykonaniu całej społeczności przedszkola nadał temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.

POZDROWIENIA DLA GWIAZDORA

W grudniu 2017r. wszystkie dzieci wraz z rodzicami zostały zaproszone do udziału w zabawie świątecznej „Pozdrowienia dla Gwiazdora”. Na specjalnej tablicy wystawionej w holu przedszkola przedszkolacy z rodzicami wpisali bardzo ciepłe i serdeczne pozdrowienia oraz świąteczne życzenia dla Gwiazdora.

„FILHARMONIA POMYSŁÓW”

3 października 2017r. spotkaliśmy się na kolejnym koncercie muzycznym  pt. ,,FANTOM KLAWIATURNIK”. W trakcie przedstawienia jak zwykle było wiele śmiechu i mnóstwo przyjaznych dźwięków.  Przedszkolacy zapoznali się z brzmieniem wielu instrumentów, nie brakowało również muzycznych żartów i popisów aktorskich.