15.04.2021 Niebo nocą

1.Zabawa „Po nocy zawsze jest dzień”.

Rodzic trzyma kartonik żółty (dzień), dziecko stoi obok i trzyma niebieski (noc). Wyjaśniamy dziecku , że doba wygląda tak, że zawsze po dniu, jest noc, a po nocy- dzień. Na hasło dzień- kuca osoba, która jest dniem, hasło noc- kuca osoba , która jet nocą. Po kilkakrotnym powtórzeniu, można sobie pobiegać lub poskakać w różnych kierunkach, ale na hasło: doba, trzeba znów ustawić się w szeregu .

2.Zabawa dydaktyczna „Koło dnia i nocy”.

Dziecko dostaje duże koło, białą obręcz (odrysowane od miski, z wyciętym ze środka kolejnym kołem o mniejszej średnicy) i kartoniki żółte i niebieskie, które przykleja dokoła naprzemiennie, aż koło będzie zapełnione. Utrwalenie cykliczności dnia i nocy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-57.png

3.Ćwiczenia oddechowe: „Migające gwiazdki”.

Na nitce zawiesić gwiazdkę wyciętą z folii aluminiowej. Dziecko trzyma za nitkę i wprawia w ruch oddechem.

4.Zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej – oglądanie prezentacji na temat obserwatoriów astronomicznych (teleskop naziemny Gran Telescopio Canaris – hiszpańska wyspa La Palma), stacji badawczych (np. Kosmos- animacja You Tube)- wyjaśnienie dzieciom, że naukowcy budują coraz nowocześniejsze obserwatoria do obserwacji nieba i kosmosu. Astronomowie dzięki teleskopom badają rozmieszczenie i ruchy gwiazd, planet i przygotowują mapy nieba. Pokażmy dzieciom globus- model kuli ziemskiej i Polskę na nim.

5.Zabawa dydaktyczna: „Mapa nieba nocą” .

Oglądanie przez dzieci gwiazdozbiorów: Gwiazdy Polarnej i Wielkiego Wozu. Wielki Wóz – to jeden z najjaśniejszych gwiazdozbiorów widoczny na niebie w Polsce przez cały rok. Dzieci odwzorowują go umieszczając na przygotowanej kartce 7 gwiazd, rurki z papieru lub wąskie prostokąty wycięte z kartonu, przeliczają i przyklejają. Można rozbudzić dziecięce zainteresowania i poobserwować niebo w pogodna noc wykorzystując teleskop, lornetkę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.